KAKO SIGURNO KUPOVATI PUTEM INTERNETA?
Internetska kupnja ili online shopping je pojam koji se koristi za kupovinu proizvoda. Izvrstan je način pronalaska povoljnih cijena i uštede novca.
Također, na našoj stranici možete pronaći kupone i akcijska sniženja na jednom mjestu.
S bilo kojeg mjesta na svijetu možete kupovati i koristiti popuste svojih omiljenih proizvoda raznih brendova! Naime, zanimljiv je podatak prema zadnjim statistikama da 51% Amerikanaca isključivo kupuju proizvode putem interneta. Naime, hrvatsko stanovništvo prije globalne pandemije koronavirus nije imalo naviku online kupnje. Prema izvoru Eurostat (statistički ured Europskih zajednica prikuplja i objavljuje statističke podatke iz država članica Europske unije) u veljači 2021. pokazuje nove podatke gdje se online kupnja u Hrvatskoj povećala. Glavni razlog za slabu online kupnju leži prvenstveno u strahu od prevare ili zloupotrebe podataka što je rezultat nedovoljne informiranosti!
Srećom slijedom niz jednostavnih koraka možete upotpunosti biti sigurno u online kupnju:
Ažurirajte software uređaja
Često obavijesti o ažuriranju softwarea idu na živce, ali ju ne smijete ignorirati pošto je ona važna i utječe na mobilni uređaj koji postane spor i nesiguran za online kupnju. Ako nemate dovoljno memorije na uređaju za preuzimanje i instalaciju ažuriranja, softver na uređaju pokušat će osloboditi dio prostora. Uklonit će samo podatke o aplikaciji koje može ponovno preuzeti i neće ukloniti ili premjestiti bilo koje vaše podatke. Ažuriran software uređaja znači potpuno sigurnost i povećavanje brzine samog uređaja!
Snažna osmišljena lozinka
Najčešće lozinke su one koje lako pamtite, a one mogu biti vrlo jednostavno hakirane. Primjer je lozinka koja počinje s vašim početnim imenom ili datumom rođenja. Ovakve lozinke su vrlo slabe. Zato prilikom registracije podataka na stranici na kojoj kupujte birajte snažnu lozinku koju je vrlo teško pogoditi i zapišite si je na papir kako ju ne biste zaboravili! Snažna lozinka računa znači i manju vjerojatnost da vaš račun bude hakiran! U svoju lozinku upišite interpunkcijske znakove poput točke, zareza ili crtice kako biste hakerima otežali posao.😉
Obavezno provjeriti sigurnosnu zaštitu web trgovine
Obavezno treba utvrditi počinje li web stranica odredišta slovima HTTPS:// što znači da se radi o sigurnoj stranici pošto slovo S što je oznaka za sigurnost (SSL-Secure Sockets Layer zaštita) i osnovni znači da štiti informacije. Internetske stranice koje se oslanjaju samo na HTTP su nesigurne jer se podaci šalju bez šifriranja što znači da ih svi koji ih znaju mogu pročitati. Također Internetski preglednik poput Google Chrome će vas sam upozoriti kad pristupite nekoj web stranici koja nije sigurna!
Odaberite poznatu Wi-Fi mrežu
Nezamislivo je sjediti u kafiću ili na nekom drugom javnom mjestu, a da ne uključimo automatsko spajanje na Wi-Fi mrežu ili da pogledamo na računu u kafiću lozinku Wi-Fi mreže na koju se želimo spojiti. Ovime skroz zaboravljamo da svoje podatke izlažemo opasnosti jer nismo svjesni da se spajamo na stranu mrežu gdje nas s druge strane možda čeka osoba koja će prikupiti naše podatke, lozinke i sve one nužne stvari koje se nalaze u mobilnom uređaju. Treba naglasiti kako spajanjem na nepoznatu mrežu nije pouzdano i nikako se ne preporučuje online kupnja s takvih Wi-Fi mreža. Koristite uvijek sigurno kućnu Wi-Fi mrežu ili mobilne podatke uređaja!
Pripazite na kartice koje koristite
Plaćanje PayPal-om je trenutno najsigurniji način za plaćanje na internetu jer ne upisujete broj kartice na web mjestu i time izbjegavate mogućnost zloupotrebe podataka. S druge strane ako proizvode možete platiti prilikom dostave odnosno pouzećem odaberite tu opciju plaćanja. Ako web shop ne podražava niti jednu od ovih opcija plaćanja onda plaćanje obavljate kreditnom karticom koja je zaštićena zakonima koji izdavateljima kartica zabranjuju naplaćivanje naknada za lažne transakcije. Također dodatnu sigurnost pri plaćanju karticom možete ostvariti tako što u banci zatražite prepaid karticu na koju po potrebi prebacite manju količinu novca potrebnu za kupovinu. Na ovaj način ne otkrivate podatke o glavnoj kartici na kojoj čuvate ostalu količinu novca!